Sıkça Sorulan Sorular

Uluslararası Öğrenci Ofisi

 

BAŞVURU SÜRECİ (28.02.2020)


1-)Henüz liseden mezun olmadığım için lise diplomamı alamadım. Bu durumdaki adayların ne yapması gerekiyor?

Liseden henüz mezun olmamış adayların, liselerinden bu dönemin sonunda mezun olabileceklerine dair resmi bir yazı (geçici mezuniyet belgesi) sunmaları gerekmektedir 

2-)Başvuru koşulları nelerdir?

Her yıl başvuru koşulları web sitemizin ilgili sayfasında yayınlanır.

3-)Uluslararası Öğrenci Kabulü için başvuru koşulları nelerdir?

a) Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumunda bulunmaları koşuluyla;

1) Yabancı uyruklu olanların,

2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” Hükmü bulunmakta olup, yurtdışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenler/bu durumdaki çift uyrukluların,

4) Yurt dışında 01/02/2013 tarihinden önce ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),

5) Yurt dışında 01/02/2013 tarihinden sonra ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına orta öğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),

6) T.C.  uyruklu olup ortaöğreniminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğreniminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkedeki Türk okullarında tamamlayanlar dahil) ,

7) KKTC uyruklu olup KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de orta öğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları kabul edilir.

4-)Başvuru zamanını nasıl öğrenebilirim?

 Başvuru zamanı ve öğrenci alım kontenjanları üniversitemizin web sitesinin ilgili sayfasında her yıl başvuru zamanından önce yayınlanır.

5-)Başvuru işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle online başvuru formunu http://iso.comu.edu.tr/ adresinden doldurmanız gerekmektedir. Online başvuru sonrasında, başvuru durumunuzu sistemden onaylamanız gerekir

6-)Üniversitenizin şahıs veya Eğitim Kurumları ile anlaşması var mı?

Üniversitemizin herhangi bir kurum veya firma ile anlaşması yoktur. Kendini üniversitemizle bağlantılı olarak tanıtan kişi ve kuruluşlara itimat etmeyiniz, tüm işlemlerinizi kendiniz yapınız .

7-)Nasıl bölüm değişikliği yapabilirim?

Uluslararası öğrenci kontenjanlarına tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir. Kayıt hakkı kazanmanız halinde kayıtlı olduğunuz bölümden kaydınızı sildirip seçmiş olduğunuz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

8-)Eğer kontenjanlar dolmazsa, başvuru için gerekli minimum puanlarda bir düşme olur mu?

Hiçbir koşulda, bu puanların altında öğrenci alınmaz.

9-)Sınav sonucum ya da diploma notum ilan edilen kriterden düşük. Başvuru yapabilir miyim?

İlan edilen kriterden düşük puan ve notlarla başvuru kabul edilmemektedir.

10-)ÇOMÜ'de YÖS yapılmakta mıdır? Diğer Üniversitelerin yaptığı YÖS kabul edilmekte midir?

ÇÖMÜ  tarafından lisans programlarına yurt dışından öğrenci kabulünde YÖS yapılmamaktadır. Diğer üniversitelerin uyguladıkları YÖS sonuçları kabul edilmemektedir.

11-)Lisans/Önlisans programlarına başvuru için herhangi bir ücret ödemem gerekir mi?

Lisans/Önlisans programlarına yapılan başvurularda herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

12-)Evraklarımı faks veya e-posta olarak gönderebilir miyim?

Faks veya e-posta ile gönderilen hiçbir belge kabul edilmemektedir. Başvuru belgelerinizi ilgili programa yüklemeniz gerekmektedir.

13-)Diplomamda lise mezuniyet ortalamam yer alıyor. Bu durumda not dökümü de göndermem gerekiyor mu?

Ortaöğretim(Lise) tüm sınıflarının transkript ve  ortalarınızı gösteren not döküm belgelerinizi yüklemeniz gerekmektedir.

14-)Başka üniversitede eğitim görüyorum, sizin üniversitenizde eğitim görmek için ne yapmalıyım?

İlk olarak  Üniversitesitemize başvuru yapmanız gerekmektedir. Kayıt hakkı kazanmanız halinde bulunduğunuz üniversiteden kaydınızı sildirip kayıt olabilirsiniz.

15-)Sonuçlar nerede duyurulur?

Adaylar başvuru sonuçlarını “http://iso.comu.edu.tr/” online başvuru sistemine kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilirler.

16-)Kabul Mektubu nasıl alabilirim?

Kayıt hakkı kazanan adayların,  kabul belgelerini http://iso.comu.edu.tr/ başvuru sistemimiz üzerinde E-İmzalı olarak alabilirler.Bu şekilde  ülkenizde bulunan Türk Konsolosluğundan "Öğrenim Meşruhatlı Vize" alabilirisiniz

17-)Başvuru ya da kayıt işlemleriyle ilgili sorun yaşadığımda kimden yardım alabilirim?

Başvuruyla ilgili her türlü sorularınızı studentcomu.edu.tr  adresine gönderebilirsiniz.

18-)Üniversite Yurtdışı Kontenjanından yerleşen öğrencilere burs imkânı sunar mı?     

Üniversitemizin sunduğu özel bir burs imkanı bulunmamaktadır.

19-) Kalacak yer sorununu nasıl çözebilirim?

Kalacak yer bulma sorumluluğu tamamen öğrencilere aittir.

                                                                                 

 

 

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)